Czujnik natężenia światła -
czy warto w niego zainwestować?

<

Stosowanie czujnika natężenia światła (nazywanego też czujnikiem słonecznym), podłączonego do sterowania napędu osłony przeciwsłonecznej, nie tylko zwiększa komfort użytkowania systemu, ale także przyczynia się do wzrostu oszczędności energii.
Jak działa czujnik słoneczny?
Jeśli natężenie światła przekroczy wartość progową przez 2 minuty, uruchamiany jest ruch w otwarcia/rozwijania. Kiedy natężenie światła będzie mniejsze od wartości progowej przez 15 min, uruchamiany jest ruch zamknięcia/zwijania. Opóźnienia czasowe oraz histereza zostały wprowadzone, aby system nie reagował na krótkotrwałe zmiany warunków pogodowych, aby silnik się nie przegrzał (biorąc pod uwagę jego czas pracy ciągłej) i był zawsze gotowy do awaryjnego zwinięcia. 
Jakie zalety ma system z  automatyką słoneczną?
Poprzez automatyczną redukcję przenikania promieniowania cieplnego zwiększa się komfort cieplny. Jest to wyjątkowo skuteczne w przypadku stosowania osłon zewnętrznych. Temperatura wewnątrz pomieszczenia z osłonami przeciwsłonecznymi jest o 5°-10° niższa, niż w pomieszczeniu bez takich osłon (jeśli promienie słoneczne padają na okno). W przypadku korzystania z klimatyzacji oszczędzamy energię, która zostałaby zużyta na chłodzenie wnętrza, a tym samym redukujemy koszty. Automatyczne odsłanianie osłon przy niskim natężeniu światła pozwala na ograniczenie korzystania ze sztucznego światła. Może to dać spore oszczędności w systemach oświetlenia włączających i wyłączających się automatycznie, aby zapewnić stałe natężenie oświetlenia miejsc pracy. Uzupełniając czujnik słońca czujnikiem temperatury, można dodatkowo wykorzystać funkcję dogrzewania pomieszczenia, jeśli temperatura wewnątrz jest niższa od założonej. Przykładem takiego zastosowania są ogrody zimowe. Czujnik natężenia światła może być w niektórych systemach wykorzystywany również do wykrywania zmierzchu i opuszczenia osłony przeciwsłonecznej w celu ochrony prywatności.    

TAGI
Selt@2022 Wszystkie prawa zastrzeżone
Zapisano